• + 48 503 181 302
KSIĘGOWOŚĆ | AUDYT | OUTSOURCING

Usługi audytorskie i księgowe dokładnie dopasowane do Twoich potrzeb

Warszawa to miasto, w którym konkurencja na rynku usług księgowych jest szczególnie wysoka. W obliczu takiej sytuacji, szczególnej wagi nabiera ich jakość.

Czym właściwie jest outsourcing

Modnym trendem wśród wielu przedsiębiorstw jest obecnie outsourcing tych funkcji firmy, które nie są bezpośrednio związane z generowaniem przychodów. Ale jak dokładnie zdefiniować outsourcing? Krótko rzecz ujmując, outsourcing jest pojmowany jako długoterminowe kontraktowanie procesów biznesowych z zewnętrzną firmą, co przyczynia się do zwiększania wartości przedsiębiorstwa poprzez obniżenie kosztów związanych z funkcjami pozaoperacyjnymi. Jednak kojarzenie outsourcingu wyłącznie z procesem obniżania kosztów operacyjnych powoli odchodzi do przeszłości. Delegując zadania na zewnątrz, firmy nadal największą wagę przywiązują do oszczędności, ale coraz częściej zwracają uwagę również na inne aspekty. Chodzi tu przede wszystkim o czynnik jakościowy.  A jeżeli obecny trend się utrzyma, to już w niedalekiej przyszłości poziom usług może być czynnikiem decydującym przy wyborze outsourcingowego partnera.

Jest oczywiste, iż outsourcing nie jest obecnie nową koncepcją. Od wielu lat przedsiębiorcy zlecają outsourcing usług prawnych, reklamowych, czy księgowych. Czy usługi księgowe Warszawa albo biuro rachunkowe Warszawa to hasło, które Państwa interesuje?

Kto skorzysta najbardziej na outsourcingu księgowości

Outsourcing usług księgowych będzie miał sens przede wszystkim wtedy, kiedy jesteśmy zmuszeni spędzać zbyt dużo czasu na zarządzanie księgowością, a jednocześnie zaniedbujemy inne aspekty działalności. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy pragniemy mieć profesjonalną księgowość, ale jest to zbyt kosztowne lub nie potrzebujemy stanowiska księgowej w pełnym wymiarze godzin. Wreszcie, gdy potrzebne są jakościowe dane finansowe, służące do podejmowania decyzji, a sami nie jesteśmy w stanie ich wygenerować.

Outsourcing usług księgowych doskonale sprawdzi się też, gdy zachodzi konieczność czasowego zastępstwa pracownika.

Outsourcing księgowości jako korzyść kosztowa i jakościowa

Zatrudnienie własnego księgowego bywa kosztowne. Taki koszt obejmuje nie tylko samo wynagrodzenie, ale dodatkowe koszty, w tym ZUS od wynagrodzeń po stronie pracodawcy i inne świadczenia. Zdarza się, iż koszty rekrutacji pracowników są dość istotne, na stanowiskach kierowniczych mogą sięgać około 15-25% rocznego wynagrodzenia brutto na danym stanowisku.

Opłaty za usługi księgowe mogą być konkurencyjne w porównaniu z takimi kosztami. Z outsourcingiem księgowym uzyskuje się również elastyczność w dostosowywaniu poziomu obsługi do potrzeb sezonowych firmy.

Dobre biuro rachunkowe potrafi wnieść wartość dodaną w obszar prawny związany z działalnością przedsiębiorstwa. Praca w biurze rachunkowym daje szerokie doświadczenie poprzez konieczność bieżącej analizy przepisów oraz poprzez rozwiązywanie problemów wielu firm. Mali, czy nawet średni przedsiębiorcy często nie potrafią obecnie sprostać sprawnemu poruszaniu się w gąszczu zmieniających się przepisów podatkowych. Skorzystanie z outsourcingu na pewno przyczyni się do zmniejszenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Outsourcing – czy to dobre rozwiązanie dla każdegougi księgowe Warszawa

To prawda, że outsourcing nie jest automatycznie opłacalny w każdej sytuacji. Zawsze przed podjęciem decyzji niezbędna jest rzetelna analiza wszystkich za i przeciw oraz twarde obliczenia. Może się zdarzyć, że koszty outsourcingu są nieco wyższe niż realizacja procesu wewnątrz firmy, jednak należy brać pod uwagę dodatkowe benefity jakie otrzymujemy: gwarancję jakości, zabezpieczenie techniczne czy doświadczenie.

Często pokutuje mit, że w obszarze księgowym można wydelegować tylko proste procesy w postaci wprowadzania faktur i danych z dokumentów księgowych do systemu finansowego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że można outsourcować cały proces księgowy, jak np. zakupy, obsługę wystawiania faktur, kontrolę należności, sprawozdania, a także analizy finansowe.

Autor: Accteka – Usługi księgowe Warszawa