• + 48 503 181 302
26 października 2017 accteka

O outsourcingu usług księgowych

Czym właściwie jest outsourcing?

Nowoczesnym trendem wśród wielu biznesów jest obecnie outsourcing wybranych funkcji firmy. Zwłaszcza tych, które nie są bezpośrednio związane z generowaniem przychodów. Ale jak można zdefiniować outsourcing? Najczęściej outsourcing jest pojmowany jako długoterminowe kontraktowanie procesów biznesowych z zewnętrzną firmą, co przyczynia się do zwiększania wartości przedsiębiorstwa poprzez obniżenie kosztów związanych z funkcjami pozaoperacyjnymi. Jednak wiązanie outsourcingu wyłącznie z procesem obniżania kosztów operacyjnych powoli odchodzi do lamusa. Delegując zadania na zewnątrz, firmy w dalszym ciągu istotną wagę przywiązują do oszczędności, ale coraz częściej kładą nacisk na inne strony. Chodzi tu przede wszystkim o czynnik jakościowy. Jeżeli obecny trend się utrzyma, to już w niedalekiej przyszłości poziom jakościowy usług może być czynnikiem decydującym przy wyborze outsourcingowego partnera.

Jasne, że outsourcing nie jest obecnie nową koncepcją. Od wielu lat przedsiębiorcy zlecają outsourcing usług reklamowych, prawnych, księgowych, administracyjnych itp.

Kto może skorzystać na outsourcingu księgowości

Outsourcing usług księgowych ma sens przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni poświęcać zbyt dużo czasu na zarządzanie księgowością, a jednocześnie zaniedbujemy inne aspekty działalności, zwłaszcza te najważniejsze – operacyjne. Outsourcing księgowości sprawdzi się również, gdy chcielibyśmy mieć profesjonalną księgowość, ale jest to zbyt drogie lub po prostu nie potrzebujemy stanowisk w pełnym wymiarze czasu pracy. W końcu, także gdy potrzebne są jakościowe dane finansowe, służące do podejmowania decyzji, a sami nie jesteśmy w stanie ich wygenerować. Outsourcing usług księgowych doskonale sprawdzi się też, gdy zajdzie konieczność czasowego zastępstwa jakiegoś pracownika.

Outsourcing księgowości – koszty i jakość

Zatrudnienie pracownika księgowego nie jest tanie. Koszt obejmuje nie tylko samo wynagrodzenie, ale i inne koszty, w tym ZUS od wynagrodzeń i inne świadczenia na rzecz pracowników. Realia są takie, iż koszty rekrutacji pracowników są dość istotne, na stanowiskach kierowniczych mogą sięgać nawet około 15-25% rocznego wynagrodzenia brutto. Faktury za usługi księgowe mogą być konkurencyjne w porównaniu z takimi kosztami. Usługi księgowe warszawa outsourcing.

Profesjonalna firma księgowa wniesie z pewnością wartość dodaną w obszar prawny związany z działalnością przedsiębiorstwa. Praca w dla wielu klientów daje szerokie doświadczenie poprzez konieczność bieżącej analizy przepisów oraz poprzez rozwiązywanie problemów wielu firm w tym samym czasie. Wielu przedsiębiorców często nie potrafi obecnie sprostać sprawnemu poruszaniu się w gąszczu zmieniających się przepisów podatkowych. Skorzystanie z outsourcingu na pewno przyczyni się do zmniejszenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zastanowimy się na co dziś przedsiębiorcy narzekają najczęściej to na jednym z pierwszych miejsc umiejscowi się nadmiar pracy administracyjnej związanej z rozliczeniami podatkowymi, sporządzaniem sprawozdań do instytucji zewnętrznych.

Outsourcing – czy to korzystne rozwiązanie dla każdego

Można się zgodzić z tym, że outsourcing nie jest automatycznie opłacalny w każdym przypadku. Zawsze przed podjęciem decyzji niezbędna jest gruntowna analiza wszystkich punktów za i przeciw. Może się zdarzyć, że koszty outsourcingu są wyższe niż realizacja procesu wewnątrz firmy. Nie można jednak pominąć dodatkowych benefitów jakie możemy otrzymać: gwarancję jakości, zabezpieczenie techniczne czy doświadczenie.

Często pokutuje obawa, że w obszarze księgowości można wydelegować tylko proste procesy w postaci wprowadzania faktur i danych z dokumentów księgowych do systemu finansowego. Jednak rzeczywistość pokazuje, że można outsourcować cały proces księgowy, jak np. zakupy, obsługę wystawiania faktur, kontrolę należności, sprawozdania, a także analizy finansowe.

,